חינוך מיני בעידן הסמארטפונים והאינטרנט
מזהה: 978

הרבה מורים נרתעים מנושא החינוך המיני, הם חוששים מהשאלות שיגיעו, מהתשובות שיצטרכו לתת, מלדבר על דברים אינטימיים עם תלמידים. התלמידים גם חוששים משיעורים כאלה, מובכים מהסיטואציה, מצחקקים והופכים את המושגים למגוחכים ממבוכה, הם לא יודעים מה מותר לשאול ואיך יסתכלו עליהם אם ישאלו את שעולה בראשם.

בשנת 1987 החינוך המיני בישראל הפך לשיעור חובה. למרות זאת, אנו רואים בשטח פערים גדולים בהבנה ובידע של התלמידים בנושא זה וניתן להבין מאיפה הם נובעים. רוב המורים לא עברו הכשרה שקשורה לתחום החינוך המיני וכאשר מגיעים לרגע, מרגישים מובכים מהשאלות שעדיין לא נשאלו ומהנושאים שביום יום אנחנו לא מדברים עליהם, בטח שלא עם תלמידים. במקרה הזה ישנה מובכות הדדית. המורה מובך מהסיטואציה וגם התלמיד שלא תמיד מרגיש בנוח לדבר או לשמוע על נושאים כאלה בנוכחות המורה. הסיטואציה מתגלגלת לכך שהמובכות של שני הצדדים מזינה אחת את השנייה. הנושאים הכל כך חשובים האלה הופכים לשטחיים. כך קורה שאת הנושא הכי חשוב לגיל הזה אנחנו רק מנסים להקטין ולשטח, לטאטא ולהשכיח. השיעור עובר כאילו לא היה וממשיכים בסדר היום. התלמידים נשארים עם הרבה שאלות לא פתורות בנושאים מהותיים ולא בטוח שיש מי שיענה לו עליהם בבית.

למה יש צורך ללמד חינוך מיני בבית הספר בעידן שלנו כאשר כל המידע נגיש לתלמידים בלחיצת כפתור אחת?

ישנה אשליה בעידן שלנו בנוגע למידע שכדאי להעביר לילדים ולנוער. הרי כל המידע נגיש להם באינטרנט, חשוף לעיניהם בצורה מהירה, נגישה וקלה. כל ילד יכול להיכנס לאינטרנט בזמנו החופשי ולחפש מידע על אמצעי הגנה ליחסי מין או מהם קרי לילה.

זו טעות נפוצה, בעידן שלנו אנחנו אכן מוצפים במידע לטוב ולרע. במקרה הזה, עודף המידע לא פועל לטובתנו. עודף המידע מבלבל, קשה לדעת מהו מידע מהימן וכמובן החשיפה לפורנוגרפיה גדלה בחיפוש מידע באינטרנט. המידע הזה לא מגיע לילדים בהתאם לגילם והוא מגיע ללא תיווך של הנושא. בפועל, קורה שהם לומדים דברים שלאו דווקא היינו רוצים שילמדו בשלב הזה של החיים. מחקרים מראים כי 15% מהנערים בישראל גולשים באופן קבוע ויזום באתרי פורנו. הם לומדים מסרטי פורנו על יחסי מין ללא אינטימיות, לרוב משפילים ואף אלימים, לומדים על דימויי גוף משחקנים ושחקניות ומבלבלים בין פנטזיה למציאות.

אין ספק שיש צורך בתיווך הנושא והסבר מעמיק על כל תקופת גיל ההתבגרות, על החוויות שהם עוברים ויעברו. ממה שראינו עד היום, שיעורי חינוך מיני במובן הקונבנציונאלי לא אפקטיבים במיוחד, התלמידים לא מרגישים בנוח כאשר המורה מדברת איתם על נושאים אינטימיים. כדי לעניין את הדור שרגיל למשחקי מחשב, סרטונים בסמארטפון וסטורי קצר באינסטגרם, אנחנו צריכים לעבד את החומר כך שיהווה חלופה טובה לפיתויים ברשת.

במרווה תוכלו למצוא את הפתרון, לומדה אינטראקטיבית מותאמת ללמידה במאה ה-21. התלמיד יושב מול המחשב, עובר שיעורים בנושאים מהותיים לגילו, בלי צחקוקים מהצד, בלי פנים מובכות ועם אופציה לקרוא ולהבין לעומק בזמן שלו. כל אחד ואחת בקצב שלהם. המורה נמצא ברקע כדי להנחות או לעזור למי שמבקש, הוא לא עומד מקדימה לא מובך מהסיטואציה וכך גם התלמידים.

לפרטים נוספים היכנסו ל TeenEd-6

יצירת קשר
מרווה - פיתוח למידה למאה ה 21 - טלפון 054-5214229
יצירת קשר
טלפון: 054-5214229
עבודות אקדמיות
בקשתך בביצוע....
האם לעבור לסל הקניות?
לא. השאר בעמוד זה